Genom att jämföra olika krokodilarter med de mest ursprungliga av dagens levande fåglar, de så kallade palaeognatherna, t ex strutsfåglar, kommer projektet skapa en bild av den kognitiva evolutionen under dinosauriernas tid.
- Det kommer bli en upptäcktsfärd in i det okända. Vi vet idag ingenting om kognitionen hos de djur som upptar den kanske mest fascinerande delen av djurens historia. Vem har inte undrat vad som rörde sig i huvudet på en velociraptor?, säger Mathias Osvath.
Anslaget är på nästan 7 miljoner kronor och löper över fyra år.
Nytt anslag för forskning om dinosauriekognition
Publicerad den 10 mars 2017
Mathias Osvath, docent i kognitiv zoologi vid LUCS, har fått ett stort anslag från LMK-stiftelsen för projektet “Dinosaur cognition – reconstructing the cradle of the avian mind”.
2026-04-17
Oscar II:s stipendium till Jiwon Kim
2026-04-10
Henrik Andersson i Filosofiska podden: Filosofi för en värld i brand
2026-04-07
Agneta Gulz ingår i projekt som beviljats regeringens strategiska forskningsanslag till skolforskning
2026-02-13
Trond Arild Tjøstheim tilldelas Marie Curie/MSCA-projekt
2026-02-12
Agneta Gulz i Sveriges Radio om vikten av en god skrivförmåga
